ACM Student Research Competition(SRC)Grand Finals

2011 Grand Finals Judges:

Akila Gothandaraman, University of Pittsburgh
Beth Hawthorne, Union County College
Bo Brinkman, Miami University
Brent Hailpern, IBM
Debra Burhans, Canisius College
Doug Baldwin, State University of New York Geneseo
Douglas Fuller, Oak Ridge National Laboratory
Ellen Walker, Hiram College
Gabriele Jost, University of Texas
Ingrid Russell, University of Hartford
Jack Davidson, University of Virginia
James Hill, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Jeffrey P. Bigham, Rochester Institute of Technology
Jim Kiper, Miami University
Joan Krone, Denison University
Larry D'Antonio, Ramapo College of New Jersey
Michele Weiland, University of Edinburgh
Mirela Damian, Villanova University
Neil Spring, University of Maryland
Paul Tymann, Rochester Institute of Technology
Peter DePasquale, The College of New Jersey
Shari Trewin, IBM
Simon Harper, University of Manchester
Stephanie Ludi, Rochester Institute of Technology
Vicki Hanson, University of Dundee
 
 
 
 
 
 
Undergraduate Student Winners

Walsh, Timothy
ASSETS 2010
Second Place

Huang, Tsung-Wei
DAC 2010
First Place

Yang, Sophia
GRACE HOPPER 2010
First Place

Harmon, Sarah
GRACE HOPPER 2010
Second Place

Calvert, Peter
PACT 2010
Winner

Zappala, Zachary
SIGCSE 2011
First Place

Pickford, Shaun
SIGCSE 2011
Third Place

Goode, David
SC 2010
First Place

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Graduate Student Winners

Wohn, D.Yvette
CHI 2010
Third Place

Dong, Xiangyu
DAC 2010
Third Place

Islam, Tanzima Z.
GRACE HOPPER 2010
Second Place

Durak, Nurcan
GRACE HOPPER 2010
Third Place

Cruz, Pedro
GRAPH 2010
First Place

Fritz, Thomas
ICSE 2010
Third Place

Sen, Souvik
MOBICOM 2010
First Place

Amini, Shahriyar
MOBICOM 2010
Second Place

Levin, Dan
MOBICOM 2010
Third Place

Choudhary, Niket
PACT 2010
FirstPlace

Burrows, Eva
PLDI 2010
First Place

Beg, Mirza
PLDI 2010
Third Place

Xiong, Jie
SIGCOMM 2010
Third Place

Boyce, Acey
SIGCSE 2011
First Place

Patil, Swapnil
SC 2010
First Place

Gu, Yi
SC 2010
Second Place

Duraisamy, Kanimathi
SC 2010
Third Place

Jacob, Ferosh
SPLASH 2010
Third Place



ACM Home | Join ACM | Membership | Chapters | Code of Ethics