ACM Student Research Competition(SRC)Grand Finals




2013 Grand Finals Judges:

Adam Welc,   Adode
Akila Gothandaraman,   University of Pittsburgh
Anne Aula,   Google
Armando Solar,   MIT
Barrett Bryant,   University of North Texas
Bernd Mohr,   Forschungszentrum Jülich
Brent Hailpern  IBM Research
Chris Gniady,   University of Arizona
Christoph Bockisch,   University of Twente
Diana Marulescu,   Carnegie Mellon University
Donal Fitzpatrick,   Dublin City University
Doaitse Swierstra,   Universiteit Utrecht
Douglas Baldwin,   SUNY Geneseo
Douglas Fuller,   Oak Ridge National Labs
Elizabeth Hawthorne,   Union County College
Dr. Ajay Mahimkar,   AT&T Labs
Dr. He Yan,   AT&T Labs
Dr. Jeonghee Shin,   IBM TJ Watson Research Center
Gabriele Jost,   Texas Advanced Computing Center
Gloria Townsend,   DePauw University
Jack Davidson,   University of Virginia
Jim Kiper,   Miami University, Ohio
Joseph A. Konstan,   University of Minnesota
Joshua Leon,   Dalhousie University
Kelly Shaw,   Software Research Associates
Lawrence D'Antonio,   Ramapo College
Li Li,   Alcatel-Lucent
Maria Gini,   University of Minnesota
Matthew Caesar,   University of Illinois
Michele Weiland,   University of Edinburgh
Michael Mulller,   IBM
Navendu Jain,   Microsoft Research
Neil Spring,   University of Maryland
Pam Cutter,   Kalamazoo College
Raja Kushalnagar,  Rochester Institute of Technology
Raja Balasubramonian,  University of Utah
Renee Bryce,   Utah State niversity
Srinivas Katkoori,   University of South Floria
Stephanie Ludi   Rochester Institute of Technology
Susan Wang,   Mills College
Tabitha Peck,   Duke University
Todd Gamblin,   Lawrence Livermore National Laboratory
William Brinkman  Miami University, Ohio
Vicki Hanson,   University of Dundee
Jia Wang,   AT&T
Wenye Wang,   North Carolina State University
Xiaoming Li,   University of Delaware
Xipeng Shen,   Willam and Mary College
Xue Yang,   Intel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Undergraduate Student Winners

Chesney, Mairin
Grace Hopper 2012
First Place

Clary, Kaleigh
Grace Hopper 2012
Third Place

Ferreira, Francisco
ICFP 2012
First Place

Savary-Belanger, Olivier
ICFP 2012
Second Place

Estefo, Pablo
ICSE 2012
Winner

Bramhacharya, Sulochana
SIGCSE 2013
Second Place

Taylor, Demetrius
SIGCSE 2013
Third Place

Coker, Zack
SPLASH 2012
First Place

Fulton, Nathan
SPLASH 2012
Second Place

Teramoto, Kayo
SC 2012
First Place







 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Graduate Student Winners

Disenfeld, Cynthia
AOSD 2012
First Place

VanHam, Jurgen
AOSD 2012
Third Place

Torrente, Javier
ASSETS 2012
First Place

Underwood, Heather
CHI 2012
First Place

Fang, Shao-Yun
DAC 2012
First Place

Noia, Brandon
DAC 2012
Second Place

Rajendran, Jeyavijanan
DAC 2012
Third Place

Shams, Zalia
Grace Hopper 2012
Second Place

Sopan, Awalin
Grace Hopper 2012
Third Place

Schilling, Thomas
ICFP 2012
First Place

Petricek, Tomas
ICFP 2012
Second Place

Blincoe, Kelly
ICSE 2012
First Place

Chowdhury, Soudip Roy
ICSE 2012
Third Place

Crepaldi, Riccardo
Mobicom 2012
Second Place

Segata, Michele
Mobicom 2012
Third Place

Gaudet, Matthew
PACT 2012
First Place

Pekhimenko, Gennady
PACT 2012
Second Place

Meyeroich, Leo
PDLI 2012
Second Place

Vitousek, Michael
PDLI 2012
Third Place

Wilson, Ellis H.
SC 2012
Second Place

Marchetta, Pietro
Sigcomm 2012
First Place

Grosvenor, Matthew P.
Sigcomm 2012
Second Place

Kang, Nanxi
Sigcomm 2012
Third Place

Rubin, Marc J.
SIGCSE 2013
First Place

Maher, James
SIGCSE 2013
Third Place

Inglis, Tiffany
Siggraph 2012
First Place

Hirsch, Matthew
Siggraph 2012
Second Place

Soares, Gustavo
Splash 2012
First Place

Zarb, Mark
Splash 2012
Second Place

Blanca, Antonio
MSR-SVC U-SRC 2013
First place

SRC Home |ACM Home | Join ACM | Membership | Chapters | Code of Ethics