Winners, SRC 2015 - 2016

SIGCSE 2016 Winners 

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Maira Rejane Marques Samary - Universidad de Chile
  Title of Submission: ​ Monitoring - An Intervention to Improve Team Results in Software Engineering Education

Second Place:
Caroline Hardin - University of Wisconsin-Madison
  Title of Submission: ​ Learning to Program using online forums, A comparison of links posted on Reddit and Stack Overflow

Third Place:
Michael Izbicki - University of California-Riverside
  Title of Submission: ​ Open Sourcing the Classroom

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Kayla Holcomb - Abilene Christian University
  Title of Submission: ​ The Role of Chronology in Analyzing Introductory Programming Assignments

Second Place:
Matthew Steuerer - The College of New Jersey
  Title of Submission: ​ Implementing K-Means Clustering and Collaborative Filtering to Enhance Sustainability of Project Repositories

Third Place:
Matthew Pfister - Clemson University
  Title of Submission: ​ Novel Logical Reasoning Tutor
POPL 2016 Winners 

GRADUATE CATEGORY 

First Place:
Suguman Bansal - Rice University 
    Title of Submission:  Reasoning about incentive compatibility

Second Place:
Calvin Smith - University of Wisconsin - Madison
    Title of Submission: ​ Synthesis with Respect to Normality

Third Place:
Maria A Schett - University of Innsbruck 
    Title of Submission:  From Trees To Graphs: Understanding The Implications Of Sharing For Rewriting

UNDERGRADUATE CATEGORY 

First Place:

Joey Eremondi, Utrecht University
  Title of Submission: ​ Polyvariant Pattern Match Analysis with Implication Constraints

SC 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Amir Gholami - University of Texas at Austin
    Title of Submission: AccFFT: A New Parallel FFT Library for CPU and GPU Architectures

Second Place:
Na Zhang - Stony Brook University​
    Title of Submission: Efficient Multiscale Platelets Modeling Using Supercomputers

Third Place:
Xiao Wang - Purdue University​
    Title of Submission: High Performance Model Based Image Reconstruction

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Adnan Haider - Illinois Institute of Technology​
    Title of Submission: Lessons from Post-Processing Climate Data on Modern Flash-Based HPC Systems

Second Place:
Luther D. Martin - National Energy Research Scientific Computing Center​
    Title of Submission: Optimization Strategies for Materials Science Applications on Cori: An Intel Knights Landing, Many Integrated Core Architecture

Third Place:
Tiffany A. Connors - Texas State University
    Title of Submission: Modeling the Impact of Thread Configuration on Power and Performance of GPUs

ICCAD 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Onur Sahin- Boston University​
    Title of Submission: Pushing QoS-Awareness into Thermal Management for Sustainable User Experience in Mobile Devices

Second Place:
Fa Wang - Carnegie Mellon University​
    Title of Submission: Indirect Performance Sensing for On-Chip Self-Healing of Analog/RF Circuits

Third Place:
Marco Donato - Brown Unviersity​
    Title of Submission: A Fast Simulator for the Analysis of Sub-Threshold Thermal Noise Transients

UNDERGRADUATE CATEGORY

Second Place:
Jihoon Hyun - KAIST
    Title of Submission: Power Allocation in a Solid Oxide Fuel Cell Array for a Residential Power

ASSETS 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Lei Shi- Cornell Tech​
    Title of Submission: TALKABEL: A Labeling Method for 3D Printed Models

Second Place:
Shachar Maidenbaum- Hebrew University of Jerusalem​
    Title of Submission: Sensory Substitution Training for Users who are Blind with Dynamic Stimuli, Games and Virtual Environments

Third Place:
Yashesh Gaur - Carnegie Mellon University​
    Title of Submission: The Effects of Automatic Speech Recognition Quality on Human Transcription Latency

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Michelle Hu- Cornell Tech​
    Title of Submission: Exploring New Paradigms for Accessible 3D Printed Graphs

Second Place:
Megan Hofmann- Colorado State University​
    Title of Submission: Sensory Substitution Training for Users who are Blind with Dynamic Stimuli, Games and Virtual Environments

Third Place:
Yashesh Gaur - Carnegie Mellon University​
    Title of Submission: Making Connections: Modular 3D Printing for Designing Assistive Attachments to Prosthetic Devices

SPLASH 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place (Tie):
Ragnar Mogk- TU Darmstadt
    Title of Submission: Concurrency Control for Multithreaded Reactive Programming

Swarnendu Biswas- Ohio State University​
    Title of Submission: Viser: Providing Serializability in Hardware With Simplified Cache Coherence

Second Place:
Alisa Maas- University of Wisconsin-Madison​
    Title of Submission: Automatic Array Property Detection via Static Analysis

Third Place:
Minjia Zhang- Ohio State University​
    Title of Submission: SIRe: An Efficient Snapshot Isolation-based Memory Model for Detecting and Tolerating Region Conflicts

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Andrew Kofink - North Carolina State University
    Title of Submission:Contributions of the Under- Appreciated:Gender Bias in an Open-Source Ecology

PACT 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Miguel Angel Aguilar - Aachen University
    Title of Submission: Unified Identification of Multiple Forms of Parallelism in Embedded Applications

Second Place:
Ahmad Hassan - Queen's University of Belfast​
   Title of Submission: Energy-Efficient Hybrid DRAM/NVM Main Memory

Third Place:
Jie Zhang - Yonsei University​
    Title of Submission: Integrating 3D Resistive Memory Cache into GPGPU for Energy-Efficient Data Processing

Grace Hopper 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Risa MyersRice University
    Title of Submission: Intracranial Pressure Crises:Predicting 30 Minutes Out

Second Place:
Junia ValenteUniversity of Texas, Dallas

​   Title of Submission: Trustworthy Attestation of Untrusted Sensors

Third Place:
Alexandra Ferreron Universidad de Zaragoza, Spain​
    Title of Submission: Exploiting Redundancy for Efficient Cache Operation at Near-threshold Voltages

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Jamie Lesser - Williams College​
    Title of Submission: Experimental Computer Graphics Microfacet Theory Validation

Second Place:
Leesha MaliakalNorthwestern University​
    Title of Submission: CrowdCheer: Situational Crowdsourcing of Motivation for Runners

Third Place:
Lisa JonesUS Military Academy at West Point
    Title of Submission: Endgame Studies in Quantized Chess

Models 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Ivan Ruchkin - Carnegie Mellon University
    Title of Submission: Architectural and Analytic Integration of Cyber-Physical System Models

Second Place:
Amal Khalil Queen's University, Canada
   Title of Submission: Change-driven Incremental Symbolic Execution of Evolving State Machines

Third Place:
Loli BurguenoUniversity of Malaga, Spainn​
    Title of Submission: Testing M2M/M2T/T2M Transformations

MobiCom 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Puneet Jain Duke University
    Title of Submission: User Location Fingerprinting at Scale

Second Place:
Zhao Tian - Dartmouth College
   Title of Submission: Visible Light Communication in the Dark

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Justin ChanDartmouth College​
    Title of Submission: WiPrint: 3D Printing Your Wireless Coverage

Second Place:
Matteo Pozza - University of Padua​
    Title of Submission: Mobile Data Offloading Testbed

ESEC/FSE 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Christopher Theisen - North Carolina State University
    Title of Submission: Automated Attack Surface Approximation

Second Place:
Kevin Moran - College of William and Mary
    Title of Submission: Enhancing Android Application Bug Reporting

Third Place:
Martin Konopka - Slovak University of Technology, Bratislava
    Title of Submission: Combining Eye Tracking with Navigation Paths for Identification of Cross-Language Code Dependencies 

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Shuktika Jain - Indraprastha Institute of Information Technology Delhi​
    Title of Submission: Automated Generation of Programming Language Quizzes

Second Place:
Thomas White- The University of Sheffield​
    Title of Submission: Increasing the Efficiency of Search-Based Unit Test Generation using Parameter Control

ICFP 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Jennifer Paykin - University of Pennsylvania
    Title of Submission: Curry-Howard for Callbacks

Second Place:
Cyrus Omar - Carnegie Mellon University
    Title of Submission: Modular Syntaxg

Third Place:
Robert Rand - University of Pennsylvania
    Title of Submission: Verifying Probabilistic Programs in the Presence of an Adversary

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Izzy Meckler - University of Chicago
    Title of Submission: Synthesis with String Diagrams in Haskellzes

Second Place:
Kyle Headley - University of Maryland​
    Title of Submission: Sparse Adapton

Third Place:
Alberto Sadde - University of York, UK
    Title of Submission: Functional GPU Programming: A Comparison between Obsidian and Accelerate

SIGCOMM 2015 Winner

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Heidi Howard - University of Cambridge​
    Title of Submission: Coracle: Evaluating consensus at the internet edge

SIGGRAPH 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Seungbae Bang - KAIST
    Title of Submission: Interactive Rigging

Second Place:
Robert Gregor - University of Konstanz, Germany
    Title of Submission: Fractured 3D Object Restoration and Completion

Third Place:
Yu Wang - University of Maryland
    Title of Submission: Rigid Fluid

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Daniel Rakita - University of Wisconsin-Madison​
    Title of Submission: Interring Gaze Shifts from Captured Body Motion

Second Place:
Ben Knowles - Bournemouth University​
    Title of Submission: Increasing Realism of animated grass in real-time environments

Third Place:
Shugo Yamaguchi - Waseda University
    Title of Submission: BGMaker: Example-Based Anime Background Image Creation from a photograph

SIGDOC 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Laura Gonzales - Michigan State Univeristy
    Title of Submission: Portable Pedagogy: How Interaction Design Made Us Better Teachers

Second Place:
Daniel G. Cabrero - University of West London
    Title of Submission: User-Created Persona: Namibian rural Otjiherero speakers

Third Place:
Joseph Yun - University of Illinois Urbana-Champaign
    Title of Submission: What's a Better Category? Shavers or Father's Day Gifts?

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Angelia Giannone - Worcester Polytechnic Institute
    Title of Submission: Picturing Information for Money: Visual Usage in Humanities-based Grant Applications

Second Place:
Elizabeth Oderkirk - Michigan State University​
    Title of Submission: From Connect-Exchange to ConnectX: The (Iterative) Story of a Mobile App

Second Place:
Kimberly Jung - Michigan State University​
    Title of Submission: From Connect-Exchange to ConnectX: The (Iterative) Story of a Mobile App

Third Place:
Mikal Post - Marist College
    Title of Submission: The Impact of the Interface: Responding to Student Writing in CMS's

PLDI 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Swarnendu Biswas - Ohio State University
    Title of Submission: Low Overhead Region Conflict Detection

Second Place:
Jake Roemer - Ohio State University
    Title of Submission: Effective Scheduling for Adversarial Memory

Third Place:
Adarsh Yoga - Rutgers University
    Title of Submission: Precise Detection of Atomicity Violations in Structured Parallel Programs

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Jeevana Priya Inala - MIT
    Title of Submission: Type Assisted Synthesis of Programs with Algebraic Data types

Second Place:
Alex Reinking - Yale University​
    Title of Submission: A type-directed approach to program repair

Third Place:
Jack Feser - Rice University
    Title of Submission: Unification and Partial Eval. For Component-Based Synthesis

ICSE 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Mario Linares-Vasquez - The College of William and Mary
    Title of Submission: Enabling Testing of Android Apps

Second Place:
Javier Ricardo Escobar-Avila - Florida State University
    Title of Submission: Automatic Categorization of Software Libraries Using Bytecode

Third Place:
Fabio Palomba - University of Salerno, Italy

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Caroline Lemieux - University of British Columbia, Canada
    Title of Submission: Mining Temporal Properties of Data Invariants

Second Place:
Pascal Roos - ETH Zurich, Switzerland​
    Title of Submission: Fast and Precise Statistical Code Completion

MobileSoft 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Maria Gomez - Inria Lille Nord Europe
    Title of Submission: Debugging of Mobile Apps in the Wild Guided by the Wisdom of Crowds

Second Place:
Zheng Song - Virginia Tech
    Title of Submission: Programming Support for Seamless Resource Sharing across Heterogeneous

Third Place:
Felix Javier Acero Salazar - Politecnico di Milano
    Title of Submission: Bridging the Gap Between the Platform Independent Models of Mobile Applications and Native MVC Code

CHI 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Yongsung Kim - Northwestern University
    Title of Submission: Libero: On-the-go Crowdsourcing for Package Delivery

Second Place:
Ahreum Lee - Hanyang University
    Title of Submission: Challenges for Wearable Computers: Understanding of the meaning behind photo taking

Third Place:
Kirsten Alisa Smith - University of Aberdeen
    Title of Submission: Digital Flower: Assessing the Supportiveness of Gift Emoticons in Care Scenarios

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Pedro Kirk - Goldsmiths College
    Title of Submission: Can Specialized Electronic Musical Instruments Aid Stroke Rehabilitation?

Second Place:
Anji Ren- MIT
    Title of Submission: Pull-to-Refresh and Learn: Leveraging Mobile Email Load Time for Education

Third Place:
Zachary T. Allen - Northwestern University
    Title of Submission: GAZE: Using Mobile Devices to Promote Discovery and Data Collection

SAC 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Joerg Schloetterer - University of Passau
    Title of Submission: From Context to Query

Second Place:
Swapnajit Chakraborti - Indian Institute of Management Indore
    Title of Submission: Multi-Document Text Summarization for Competitor Intelligence: A Methodology Based on Topic Identification and Artificial Bee Colony Optimization

Third Place:
Murad Khan - Kyungpook National University
    Title of Submission: Multi-Criteria Based Vertical Handover Decision in Heterogeneous Wireless Network

ASPLOS 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Gennady Pechimenko - Carnegie Mellon University
    Title of Submission: Energy-Efficient Data Compression for GPU Memory Systems

Second Place:
Charlie Curtsinger - UMass, Amherst
    Title of Submission: Causal Profiling:Finding Optimizations that Count

Third Place:
Ali Javadiabhari - Princeton University
    Title of Submission: Fine- Grain, Compile-time Optimizations of Communication Bandwiths in a Tiled Quantum Architecture

Modularity 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Thomas Degueule - IRISA - INRIA
    Title of Submission: Towards Language Interfaces for DSLs Integration

Second Place:
Arik Hadas - Open University of Israel
    Title of Submission: A Language Workbench for Creating Production-Ready Extensions to AspectJ

Third Place:
Leonardo Passos - University of Waterloo
    Title of Submission: Uncovering the Practice of Feature Scattering

SICCSE 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
David Weintrop - Northwestern University
    Title of Submission: Minding the Gap Between Blocks-Based and Text-Based Programming

Second Place:
Hannah Blau - University of Massachusetts
    Title of Submission: FrenchPress Gives Students Automated Feedback on Java Program Flaws

Third Place:
Austin Bart - Virginia Tech
    Title of Submission: Situating Computational Thinking with BigData: Pedagogy and Technology

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Thomas Effland - SUNY University of Buffalo
    Title of Submission: Towards Language Interfaces for DSLs Integration

Second Place:
Matt Bowen - University of Alabama
    Title of Submission: Mobile Velocity Estimation - MoVVE

Third Place:
Lindsey Press - Villanova University
    Title of Submission: Selection in 3D Graphics Environments

CGO 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
William Ogilvie - University of Edinburgh
    Title of Submission: Intelligent Heuristic Construction with Active Learning

Second Place:
Niranjan Hasabnis - Stony Brook University
    Title of Submission: Employing Code Generators as De-code Generators: A Novel Approach for Assembly to IR Translation

Third Place:
Riyadh Baghdadi - KU Leuven
    Title of Submission: Extending the Scope of Polyhedral Compilation: Progresses in Handling Irregular Codes and in Scalability

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Tharindu Rusira - University of Moratuwa
    Title of Submission: Auto-tuning the HotSpot JVM

POPL 2015 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:
Ezgi Cicek - Max Planck Institut
    Title of Submission: Refinement Types for Incremental Computational Complexity

Second Place:
Siddharth Krishna- New York University
    Title of Submission: Learning Linear Invariants using Decision Trees

Third Place:
Marko Doko - Max Planck Institut
    Title of Submission: FSL: A Logic for Reasoning about Memory Fences

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:
Anjjan Narayan - NMAM Institute Of Technology
    Title of Submission: Crystal Gomes and Rithesh Prabhu String Sorting on the GPU using Hybrid Algorithms

Lifelong Learning

ACM offers lifelong learning resources including online books from Safari, online courses from Skillsoft, webinars on the hottest topics in computing and IT, and more.

techpacks

Why I Belong to ACM

Hear from Bryan Cantrill, vice president of engineering at Joyent, Ben Fried chief information officer at Google, and Theo Schlossnagle, OmniTI founder on why they are members of ACM.

Volunteer with SocialCoder

You can use your technical skills for social good and offer volunteer support on software development projects to organizations who could not otherwise afford it. SocialCoder connects volunteer programmers/software developers with registered charities and helps match them to suitable projects based on their skills, experience, and the causes they care about. Learn more about ACM’s new partnership with SocialCoder, and how you can get involved.