Winners, SRC 2009 - 2010

SIGCSE 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Alma Cemerlic - University of Tennessee at Chattanooga         

    Title of Submission: Fine-grained reputation-based routing in wireless ad hoc networks

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Michael Liberatore - The College of Wooster   

    Title of Submission: Comparing Numerical Integration Methods in a Simulator for the Draping Behavior of Cloth

Second Place:                                                      

Sara Voss - Coe College            ​

    Title of Submission: A GPU-Accelerated Method for Estimating the Desolvation Energy of Protein Complexes

Third Place:

Aaron Gember - Marquette University

    Title of Submission: Real-Time TCP for Embedded Devices

SC 2009 Winner

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Jacqueline R. Addesa - Virginia Tech   

    Title of Submission: On the Efficacy of Haskell for High-Performance Computational Biology

ASSETS 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Miriam Madsen - MIT  

    Title of Submission: iSET:  Enabling in Situ and Post Hoc Video Labeling

Second Place:

Nova Ahmed - Georgia Institute of Technology

    Title of Submission: Defining Virtualization Based System Abstractions for an Indoor Assistive Living for Elderly Care

Third Place:

Wei-Hsun Chen- Chung Yuan Christian University        

    Title of Submission: MGuider: Mobile Guiding and Tracking System in Public Transit System for Individuals with Cognitive Impairments

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Raphael Rush- Queen's University        

    Title of Submission: Sensation Augmentation to Relieve Pressure Sore Formation in Wheelchair Users

Second Place:

Stephen Steward - University of Delaware       

    Title of Submission: Designing AAC Interfaces for Commercial Brain-Computer Interaction Gaming Hardware

OOPSLA 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Tudor Dumitras - Carnegie Mellon University  

    Title of Submission: Dependable, Online Upgrades in Enterprise Systems

Second Place:

Michael Pradel - ETH Zurich    

    Title of Submission: Dynamic Inference and Refinement of API Usage Protocols

Third Place:

Nels E. Beckman- Carnegie Mellon University  

    Title of Submission: Modular Typestate Checking in Concurrent Java Programs

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Diego Cavalcanti - Federal University of Campina Grande       

    Title of Submission: Improving Safety when Refactoring Aspect-Oriented Programs

Grace Hopper 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Taniya Siddiqua - University of Virginia           

    Title of Submission: Dynamic NBTI Management in Multicore Processor

Second Place:

Xiaohuan (Iris) Yan - Monash University

    Title of Submission: Dynamic Inference and Refinement of API Usage Protocols

Third Place:

Zartasha Mustansar - The University of Manchester, UK          

    Title of Submission: Computer Aided Insights into the Biomechanics of Dinosaurs

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Manasi Vartak - Worcester Polytechnic Institute          

    Title of Submission: Recommendation-based Query Relaxation via Space Partitioning and Mapping Functions

Second Place:

Nan Meng - Winona State University   

    Title of Submission: Presenting Clinical Survival Probability Charts on Mobile Devices

Second Place:

Lucy Vasserman - Pomona College     

    Title of Submission: Towards Emotionally Intelligent Machines: A Comprehensive Mood Classification System

MobiCom 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Dimitrios Koutsonikolas - Purdue University   

    Title of Submission: Designing Coded Feedback for Efficient Network Coding Based Opportunistic Routing

Second Place:

Ionut Constandache - Duke University

    Title of Submission: Highlights: Event Coverage in Mobile Social Networks

Third Place:

Sriram Nandha Premnath - University of Utah

    Title of Submission: Secret Key Extraction in MIMO-Like Sensor Networks Using Wireless Signal Strength

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Chun-Wei Chen - National Taiwan University   

    Title of Submission: DANCE: A Game-Theoretical Femtocell Channel Exchange Mechanism

Second Place:

Ahmed Saeed - Nile University

    Title of Submission: DNIS: A Middleware for Dynamic Multiple Network Interface Scheduling

PACT 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Bushra Ahsan - City University of New York      

    Title of Submission: A Hybrid Compiler-Architecture Technique to Manage Off-Chip Traffic for Multicore Chips

Second Place:

Jayaram Bobba - University of Wisconsin-Madison

    Title of Submission: Designing Efficient Safe Supervised Memory Systems

Third Place:

Samer Arandi - University of Cyprus    

    Title of Submission: DDM-VMC: The Data-Driven Multithreading

SIGGRAPH 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Tae-Joon Kim (presenter), Sung-Eui Yoon (presenter), Bochang Moon & Duksu Kim - KAIST   

    Title of Submission: RACBVHs: Random-Accessible Compressed Bounding Volume Hierarchies

Second Place:

Matthew Hirsch (presenter), Douglas Lanman & Ramesh Raskar – MIT with Henry Holtzman - Georgia Institute of Technology

    Title of Submission: BiDi Screen: Depth and Lighting Aware Interaction and Display

Third Place:

Lisa Blum (presenter) & Wolfgang Broll- Fraunhofer FIT, Germany with Stefan Mueller - University of Koblenz-Landau, Germany      

    Title of Submission: Augmented Reality under water

Hypertext 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Christian Koerner - TU Graz    

    Title of Submission: The Motivation behind Tagging

Second Place:

Michal Tvarozek- Slovak University of Technology

    Title of Submission: Personalized Semantic Web Exploration Based on Adaptive Faceted Browsing

Third Place:

L Ching Man Au Yeung - University of Southampton

    Title of Submission: User-Induced Hyperlinks in Collaborative Tagging Systems

PLDI 2009 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Jennifer B. Sartor - University of Texas at Austin          

    Title of Submission: Efficient Array lets for the Masses

Second Place:

Ohad Shacham - Tel Aviv University

    Title of Submission: Chameleon: Adaptive Selection of Collections

Third Place:

Michael Ashley-Rollman - Carnegie Mellon University

    Title of Submission: Distributing Logic Programs

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Paul Magrath  - Trinity College Dublin

    Title of Submission: Encryption Code Generator

SIGCHI 2009 Winners

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Jun Kato - University of Tokyo  

    Title of Submission: Mult-Touch Interface for Controlling Multiple Mobile Robots

Second Place:

Zhiquan Yeo - Carnegie Mellon University       

    Title of Submission: KTE2: An Engine for Kinetic Typography

Third Place:

Marcus Reul - RWTH Aachen University

    Title of Submission: Bringing Usability to Industrial Control Systems

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Patrick Gage Kelley - Carnegie Mellon University         

    Title of Submission: Designing a Privacy Label: Assisting Consumer Understanding of Online Privacy Practices

Second Place:

Brynn M. Evans - University of California, San Diego

    Title of Submission: Exploring the Cognitive Consequences of Social Search

Third Place:

Charlene Jennett - University College London

    Title of Submission: Investigating Computer Game Immersion and the Component Real World Dissociation

Volunteer with SocialCoder

You can use your technical skills for social good and offer volunteer support on software development projects to organizations who could not otherwise afford it. SocialCoder connects volunteer programmers/software developers with registered charities and helps match them to suitable projects based on their skills, experience, and the causes they care about. Learn more about ACM’s new partnership with SocialCoder, and how you can get involved.

Get Involved with ACM

ACM is a volunteer-led and member-driven organization. Everything ACM accomplishes is through the efforts of people like you. A wide range of activities keep ACM moving, including organizing conferences, editing journals, reviewing papers and participating on boards and committees, to name just a few. Find out all the ways that you can volunteer with ACM.

volunteer

Why I Belong to ACM

Hear from Bryan Cantrill, vice president of engineering at Joyent, Ben Fried chief information officer at Google, and Theo Schlossnagle, OmniTI founder on why they are members of ACM.