Winners, SRC 2012 - 2013

SC 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Sarat Sreepathi - North Carolina State University

    Title of Submission: Optimus:A Parallel Optimization Framework with Topology Aware PSO and Applications

Second Place:

Ellis H. Wilson - Pennsylvania State University​

    Title of Submission: Performing Cloud Computing on a Parallet File System

Third Place:

Joshua D. Booth - Pennsylvania State University

    Title of Submission: Norm-Coarsened Ordering for Parallel Incomplete Cholesky Preconditioning

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Kayo Teramoto - Yale University

    Title of Submission: Pay as You GO in the Cloud: One Watt at a Time

Second Place:

Matthew Wezowicz - University of Delaware​

    Title of Submission: On the Cost of a General GPU Framework- The Strange Case of CUDA 4.0 vs. CUDA 5.0

ASSETS 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Javier Torrente - Complutense University of Madrid

    Title of Submission: Reusable Game Interfaces for People with Disabilities

Second Place:

Yury Puzis - Stony Brook University​

    Title of Submission: Accessible Web Automation

Third Place:

Wei Tzu-Wei - Chung Yuan Christian University

    Title of Submission: Detecting the Hand-Mouthing Behavior of Children with Intellectual Disability Using Kinect Imaging Technology

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Nithin Santhanam - University of Pittsburgh

    Title of Submission: Wii Remote as a Customizable Web Navigation Device For People with Cerebral Palsy

SPLASH 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Gustavo Soares - Federal University of Campina Grande

    Title of Submission: Automated Behavioral Testing of Refactoring Engines

Second Place:

Mark Zarb - University of Dundee​

    Title of Submission: Developing a Coding Scheme for the Analysis of Expert Pair Programming Sessions

Third Place:

Thierry Renaux- Chung Yuan Christian University

    Title of Submission: Detecting the Hand-Mouthing Behavior of Children with Intellectual Disability Using Kinect Imaging Technology

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Zack F. Coker - Auburn University​

    Title of Submission: Security-oriented Program Transformations to Cure Integer Overflow Vulnerabilities

Second Place:

Nathan Fulton - Carthage College

    Title of Submission: Security Through Extensible Type Systems

Third Place:

Benjamin Chung - Carnegie Mellon University

    Title of Submission: Benchmarking Typestate-Oriented Programming Languages

Grace Hopper 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Jaya Kawale - University of Minnesota

    Title of Submission: A Graph Based Approach to find Teleconnections in Climate Data

Second Place:

Zalia Shams - Virginia Tech​

    Title of Submission: Evaluating Students? Assignments by Running Their Test Cases against Each Other?s Code

Third Place:

Awalin Sopan- University of Maryland

    Title of Submission: The Dynamics of Web-Based Community Safety Groups: Lessons Learned from the Nation of Neighbor

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Mairin C. Chesney - Michigan State University​

    Title of Submission: Does Coevolution between Digital Parasites and Hosts Promote Sexual Recombination in Evolutionary Computation?

Second Place:

Jillian E. Kramer - Villanova University

    Title of Submission: Measuring the Efficiency of Mobile Technology Using an Adaptation of the Keystroke Level Model

Third Place:

Kaleigh A. Clary - Hendrix College

    Title of Submission: A Comparison of the Self-Organizing Map and Growing Neural Gas Network in the Context of Handwriting Recognition

PACT 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Matthew Gaudet - University of Alberta

    Title of Submission: Transactional Event Profiling in a Best-Effort Hardware Transactional Memory System

Second Place:

Gennady Pekhimenko - Carnegie Mellon University​

    Title of Submission: Efficient Data Compression for Memory Hierarchies

Third Place:

Hari K. Pyla - Virginia Tech

    Title of Submission: Transparent Runtime Deadlock Elimination

ICFP 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Thomas Schilling - University of Kent

    Title of Submission: Lambdachine: A Trace-based Just-in-time Compiler for Haskell

Second Place:

Tomas Petricek - University of Cambridge​

    Title of Submission: Coeffects: The essence of context dependence

Third Place:

Ki Yung Ahn - Portland State University

    Title of Submission: System Fi: a higher-order polymorphic lambda-calculi with erasable term indices

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Franciso Ferriera - McGill University​

    Title of Submission: Bringing Higher-Order Abstract Syntax to Programmers - Compiling Contextual Object

Second Place:

Olivier Savary-Belanger - McGill University

    Title of Submission: Beluga Surfacing with Flair, A case study of programming certified code transformations in BELUGA

Third Place:

Matthias Benkard - LMU Munchen

    Title of Submission: Type Checking Without Types

MobiCom 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Peter Dely - Karlstadt University

    Title of Submission: CloudMAC - Torwards Software Defined WLANs

Second Place:

Riccardo Crepaldi - University of Illinois Urbana Champaign​

    Title of Submission: LoadingZones: Leveraging Street Parking to Enable Vehicular Internet Access

Third Place:

Michele Segata - University of Insbruk

    Title of Submission: A Simulation Tool for Automated Platooning in Mixed Highway Scenarios

SIGCOMM 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Peter Dely - Karlstadt University

    Title of Submission: CloudMAC - Torwards Software Defined WLANs

Second Place:

Riccardo Crepaldi - University of Illinois Urbana Champaign​

    Title of Submission: LoadingZones: Leveraging Street Parking to Enable Vehicular Internet Access

Third Place:

Michele Segata - University of Insbruk

    Title of Submission: A Simulation Tool for Automated Platooning in Mixed Highway Scenarios

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Pietro Marchetta - University of Napoli

    Title of Submission: Detecting Third Party Addresses in Traceroute IP Paths

Second Place:

Matthew Grosvenor - Cambridge University​

    Title of Submission: uvNIC: Rapid Prototyping Network Interface Controller Drivers

Third Place:

Nanxi Kang - Princeton University

    Title of Submission: Policy Transformation in Software Defined Networks

SIGGRAPH 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Tiffany Inglis - University of Waterloo

    Title of Submission: Pixelating Vector Line Art

Second Place:

Matthew Hirsch - MIT Media Lab​

    Title of Submission: 8D Display

Third Place:

Eisung Sohn - Yonsei University

    Title of Submission: Shape Deformation Using Freeform Deformation Axis

PLDI 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Jeff Huang - The Hong Kong University of Science and Technology

    Title of Submission: Lightweight Concurrency Crash Reproduction Without Logging Shared Memory Dependencies and Program States

Second Place:

Leo Meyerovich - UC Berkeley​

    Title of Submission: Synthesizing and Parallelizing Layout Languages

Third Place:

Michael M. Vitousek - University of Colorado at Boulder

    Title of Submission: Gradual Typing with Efficient Object Casts

DAC 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Shao-Yun Fang - NTU

    Title of Submission: Lithography Optimization for Sub-22 Nanometer Technologies

Second Place:

Brandon Noia - Duke University​

    Title of Submission: Test Architecture Design and Optimization for 3D Stacked ICs using Through Silicon Vias

Third Place:

Jeyavijayan Rajendran - NYU Poly

    Title of Submission: Securing Integrated Circuits Through Logic Encryption

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Lawrence Schlitt - Univ. of Utah

    Title of Submission: Effects of Thermal Stress on Silicon Photonic Waveguide Operation

ICSE 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Kelly Blincoe - Drexel University

    Title of Submission: Timely Detection of Coordination Requirements to Support Collaboration among Software Developers

Second Place:

Kai Yu - Beihang University​

    Title of Submission: Improving Failure-inducing Changes Identification using Coverage Analysis

Third Place:

Soudip Chowdhury - UNITN

    Title of Submission: Assisting Mashup Development in Browser Based Modeling Tool

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Pablo Estefo - Universidad de Chile

    Title of Submission: Restructuring Unit Tests with TestSurgeon

CHI 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Heather Underwood - University of Colorado, Boulder

    Title of Submission: PartoPen: Enhancing the Partograph with Digital Pen Technology

Second Place:

Shaojian Zhu - University of Maryland BC​

    Title of Submission: SocialProof: Using Crowdsourcing for Correcting Errors to Improve Speech Based Dictation Experiences

Third Place:

Amirrudin Kamsin - University College London

    Title of Submission: Personal Task Management: My tools fall apart when I'm very busy!

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Geza Kovacs - Massachusetts Institute of Technology

    Title of Submission: ScreenMatch: Providing context to software translators by displaying screenshots

CGO 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Todd Jackson - University of California

    Title of Submission: Changing the Game: Using Software Diversity to Counter Return-Oriented Programming

Second Place:

Carolina Simoes Gomes - University of Alberta​

    Title of Submission: Applying Flow Graph Mining to the Performance Analysis of Flat Profile Applications

Third Place:

Riyadh Baghdadi - Inria

    Title of Submission: Putting Polyhedral Optimization Techniques to Work in Production Compilers: Progresses in Scalability and Memory Management

AOSD 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Cynthia Disenfeld - Technion Israel Institute of Technology

    Title of Submission: Compositional Verification of Events and Aspects

Second Place:

Jens Nikolay - Vrije Universiteit Brussel​

    Title of Submission: Tearing Down the Multicore Barrier for Web Applications

Third Place:

Jurgen Van Ham - TU Darmstadt

    Title of Submission: Adding High-Level Concurrency to EScala

SIGCSE 2012 Winners

GRADUATE CATEGORY

First Place:

Tanmoy Sarkar - Iowa State University

    Title of Submission: Dynamic Test Input Generation for Database Applications to Achieve High Mutation Score

Second Place:

Monika Akbar - Virginia Tech​

    Title of Submission: Deduced Social Networks for Educational Portal

Third Place:

Kevin Buffardi - Virginia Tech

    Title of Submission: Student Adherence to Test-First Programming in the Classroom

UNDERGRADUATE CATEGORY

First Place:

Kelly Smith - Slippery Rock University

    Title of Submission: PICS: Platform Independent Cloud Scripting

Second Place:

Elizabeth Skiba - SUNY Geneseo​

    Title of Submission: Experimentally Exploring Algorithmic Descriptions of Three-Dimensional Geometry

Third Place:

Stephanie Schmidt - Sonoma State University

    Title of Submission: Modeling the Power Consumption of Computer Systems with Graphics Processing Units (GPUs)

Volunteer with SocialCoder

You can use your technical skills for social good and offer volunteer support on software development projects to organizations who could not otherwise afford it. SocialCoder connects volunteer programmers/software developers with registered charities and helps match them to suitable projects based on their skills, experience, and the causes they care about. Learn more about ACM’s new partnership with SocialCoder, and how you can get involved.

Get Involved with ACM

ACM is a volunteer-led and member-driven organization. Everything ACM accomplishes is through the efforts of people like you. A wide range of activities keep ACM moving, including organizing conferences, editing journals, reviewing papers and participating on boards and committees, to name just a few. Find out all the ways that you can volunteer with ACM.

volunteer

Publish with ACM

ACM's prestigious conferences and journals are seeking top-quality papers in all areas of computing and IT. It is now easier than ever to find the most appropriate venue for your research and publish with ACM.

Publish your work